ECAC Scholar-Athletes

The ECAC Scholar-Athlete Awards honors the outstanding academic and athletic achievements of student-athletes representing ECAC schools in Division I, II and III. One male and one female athlete from each division are selected based on extraordinary achievements in academics, athletics and community service.

Each ECAC member institution may nominate one male and one female candidate.

The individuals nominated by each member institution will be designated as institutional ECAC Scholar-Athlete Award winners.  Each of these individuals will receive a certificate from the ECAC in the late spring, prior to the end of classes for the current academic year.  Further, their names will be placed in the pool of nominees for the Division I, II and III ECAC Scholar-Athlete Awards and recognized at the annual ECAC Fall Convention Honors Dinner.

The following criteria must be followed:

The candidate must be enrolled at the undergraduate institution at the time of nomination.

The candidate must have earned a cumulative minimum overall GPA of 3.2 (4.0 scale and must have reached sophomore athletics and academic status (true freshmen, redshirt freshmen and ineligible athletics transfers are not eligible).

The candidate must be a starter or significant reserve in a particular sport and must compete in a least 50 percent of the contests in that sport.

Other factors such as community service, exemplary citizenship or other extracurricular activities should be noted.

To nominate an individual, please complete the ECAC Scholar Athlete Nomination Form.

Previous Recipients:

2013 O.D. Anosike, Siena College Division I
Elena Delle Donne, University of Delaware Division I
Paul Nyitray, Caldwell College Division II
Michele Schrift, West Chester University Division II
Ryan Kramer, The Sage Colleges Division III
Mary Elizabeth McCulloch, Penn State Altoona Division III
   
2012 Liam Paddock, Univ. of Maryland Baltimore County Division I
  Abi Cottam, Ryder University Division I
  Corey McKee, Adelphi University Division II
  Erica Devito, Adelphi University Division II
  Stephen Carella, Nichols College Division III
  Jessica Tarantino, William Smith College Division III
   
2011 Erin Anthony, U.S. Military Academy Division I
  Ryan Richter, La Salle University Division I
  Jessica Bennett, West Chester University Division II
  Ian Wild, Mercyhurst College Division II
  Jennifer Paulucci, Johns Hopkins University Division III
  Jeff Lander, Anna Maria College Division III
   
2010 Jill Davis, La Salle Univeristy Division I
  Jeff Spear, Columbia University Division I
  Kyrie Timbrook, Caldwell College Division II
  Gregory Malen, Southern Connecticut State Univeristy Division II
  Kerrin Epstein, Gettysburg College Division III
  Scott Desmond, Clarkson University Division III
     
2009 Briana Stremick, United States Military Academy Division I
  Jimmy Baron, University of Rhode Island Division I
  Kyrie Timbrook, Caldwell College Division II
  Patrick Cunningham, Dowlin College Division II
  LeighAnn Burke, DeSales University Division III
  John Kegelman, Johns Hopkins University Division III
     
2008 Sue Weber, Hofstra University Division I
  Jeff Grantham, St. John's University Division I
  Dely Francisco, Adelphi University Division II
  Steve Dagostino, The College of Saint Rose Division II
  Ashley VanVechten, University of Rochester Division III
  Michael Hoffman, Stevens Institute of Technology Division III
     
2007 Brittany Lambertson, St. John's University Division I
  Luther Clement, St. John's University Division I
  Ashley Wallace, Pace University Division II
  Matt Stopp, Assumption College Division II
  Caitlin Ostrowski, Russell Sage College Division III
  Scott Stoner, Stevens Institute of Technology Division III
     
2006 Julie Jorgensen, U.S. Military Academy Division I
  Josh Dooley, Dartmouth College Division I
  Donna Lohrey, Molloy College Division II
  Ryan Agnew, Bentley College Division II
  Erika Eisenhut, Union College Division III
  Patric Santiago, Farmingdale State College Division III
     
2005 Katy Cross, University of Pennsylvania Division I
  Matt Groenwald, St. John's University Division I
  Shannon Seidel, University of Massachusetts-Lowell Division II
  James Newman, Assumption College Division II
  Erika Eisenhut, Union College Division III
  Nick Bayley, Colby College Division III
     
2004 Meghan Ramsey, Lafayette College Division I
  Jason Nerys, University of Delaware Division I
  Kerri Stone, College of Saint Rose Division II
  James Newman, Assumption College Division II
  Amanda Laytham, Ithaca College Division III
  Paul Whiting, Amherst College Division III
     
2003 Meghan Ramsey, Lafayette College Division I
  Herb Kennedy, Lafayette College Division I
  Jennifer Walker, Bentley College Division II
  Ryan Weathers, West Chester University Division II
  Heather Downey, SUNY New Paltz Division III
  Todd Matukaitis, Misercordia University Division III
     
2002 Lindsay Campbell, Princeton University Division I
  Gregory Strohman, Seton Hall University Division I
  Megan Straehle, West Chester University Division II
  Robert Montgomery, University of Massachusetts-Lowell Division II
  Meredith Eisenhut, St. Lawrence University Division III
  T.J. Hess, Widener University Division III
     
2001 Julia Beaver, Princeton University Division I
  Craig Perry, Princeton University Division I
  Kim Rochon, West Chester University Division II
  Greg Wolyniec, Bryant University Division II
  Kristen Lane, Widener University Division III
  Mark DeBiasio, Salve Regina University Division III
     
2000 Katrina de Boer, Georgetown University Division I
  Robert Osipower, Lafayette College Division I
  Nicole La Rocque, College of Saint Rose Division II
  Matthew Johnson, Merrimack College Division II
  Catherine L'Armand, Widener University Division III
  David Held, Norwich University Division III
     
1999 Melanie Morin Wehrwein, University of New Hampshire Division I
  Richard Moller, Towson University Division I
  Lauren Wiggins, Sacred Heart University Division II
  Conrad Quarles, West Chester University Division II
  Maureen McGranaghan, Carnegie Mellon University Division III
  Brandon Richards, Widener University Division III
     
1998 Peggy Boutilier, University of Virginia Division I
  Thorodd Bakken, University of Vermont Division I
  Krista Kandere, College of Saint Rose Division II
  Steven McAuliffe, Merrimack College Division II
  Tanya Klebe, University of Rochester Division III
  Robert Gray, Massachusetts Institute of Technology Division III
     
1997 Vera Schoenfeld, Boston University Division I
  Michael Fisher, University of Virginia Division I
  Ilze Auzina, College of Saint Rose Division II
  Eric Larson, University of New Haven Division II
  Sunny Montas, College of New Jersey Division III
  Douglas Fullerton, Grove City College Division III
     
1996 Astri Sysse, University of Vermont Division I
  Ronald Mateo, Cornell University Division I
  (none awarded) Division II
  Jeff Turnage, Indiana University (PA) Division II
  Omotola Hope, City College of New York Division III
  Alic Scott, Rennselaer Polytechnic Institute Division III
     
1995 Rebecca Lobo, University of Connecticut Division I
  Darren Eales, Brown University Division I
  Dina Ressler, Bentley College Division II
  Tim Barshinger, Kutztown University Division II
  Loretta Zahn, Kean University Division III
  Aaron Berthiaume, Skidmore College Division III
     
1994 Rebecca Lobo, University of Connecticut Division I
  Thomas D. Burns, University of Virginia Division I
  Kelly Jewett, Franklin Pierce University Division II
  Paul Reed, Franklin Pierce University Division II
  Christina Paige, Mary Washington College Division III
  Kye M. Gilder, U.S. Coast Guard Academy Division III